Hrvatska obranom u posljednjoj četvrtini "slomila" Mađarsku

Objavljeno: 1.9.2017. 16:29:05

Hrvatska muška košarkaška reprezentacija u susretu je 1. kola skupine C na EuroBasketu svladala Mađarsku sa 67-58 (20-20, 19-16, 13-17, 15-5).

Bojan Bogdanović sa 23 i Dario Šarić sa 15 koševa predvodili su Hrvatsku do prve pobjede, dok su Zoltan Perl sa 12 i David Vojvoda sa 11 ubačaja bili najefikasniji kod Mađarske.

Mnogo teže od očekivanog hrvatski košarkaši ostvarili su pobjedu u svom prvom nastupu u Rumunjskoj. Protiv jedne od slabijih reprezentacija na natjecanju do pobjede je stigla tek u posljednjih 10 minuta utakmice. Nakon 30 minuta Mađari su bili u minimalnoj prednost od 53-52, no petorka Popović-Bogdanović-Tomas-Šarić-Bender, koja je odigrala čitavu četvrtu četvrtinu, čvrstom igrom u obrani uspjela je "prelomiti" susret na hrvatsku stranu.

U posljednjih 10 minuta Hrvatska je primila samo pet poena, a tu dionicu je otvorila serijom 8-0 kojom je preuzela kontrolu rezultata.

Čitave tri trećine Mađarska je držala rezultatski priključak, a nerijetko i vodila prvenstveno zahvaljujući odličnom napadačkom skoku. U prvih 30 minuta Mađari su ostvarili čak 16 skokova u napadu, a Hrvatska ukupno samo 18 skokova. No, s Benderom i Šarićem pod košem te agresivnim Tomasom, Bogdanovićem i Popovićem napokon je neutraliziran taj problem i hrvatska kvaliteta je došla do izražaja.

Na ruku Hrvatskoj išla je i ozljeda najboljeg mađarskog igrača Adama Hange koji nije igrao u drugom poluvremenu nakon što je u prvih 20 minuta ubacio pet poena uz četiri skoka.

Kasnije u petak u skupini C još će igrati Španjolska - Crna Gora i Rumunjska - Češka.

Hrvatska će u 2. kolu u subotu (19.30 sati) igrati protiv domaćina Rumunjske.

HRVATSKA - MAĐARSKA 67-58 (20-20, 19-16, 13-17, 15-5)

HRVATSKA: Krušlin, Popović 2, Simon 5, Šarić 15, Ukić 6, Žorić, Planinić 6, Bender 2, Buva, Ramljak, Tomas 8, Bogdanović 23

MAĐARSKA: Rujak, Allen 5, Keller 8, Wittmann 2, Hanga 5, Vojvoda 11, Kovacs, Toth, Ferencz 7, Perl 12, Karahodžić, Eilingsfeld 8

ŠUT: Hrvatska 24-47 (51 posto), Mađarska 25-71 (35 posto). ŠUT ZA DVA: Hrvatska 19-28 (68 posto), Mađarska 20-42 (48 posto). TRICA: Hrvatska 5-19 (26 posto), Mađarska 5-29 (17 posto). SLOBODNA BACANJA: Hrvatska 14-15 (93 posto), Mađarska 3-8 (38 posto). SKOK: Hrvatska 29 (24 obrana+5 napad), Mađarska 40 819+21). ASISTENCIJE: Hrvatska 11, Mađarska 12