EP rukomet 2018: Hrvatska - Švedska 31-35

Objavljeno: 17.1.2018. 0:10:35

Hrvatska muška rukometna reprezentacija u posljednjem je susretu u skupini A prvog kruga Europskog prvenstva u Spaladium Areni izgubila od Švedske sa 31-35 (12-17).

Ovakvim ishodom Hrvatska je završila kao druga u skupini s četiri boda, koliko je osvojila i Švedska na prvom mjestu. No, Švedska je zbog ove pobjede u nastavak natjecanja, koji počinje već za dva dana u Zagrebu, prenijela četiri boda, a Hrvatska dva. Također, pobjeda Švedske u drugi je krug odvela i Srbiju koja je ranije u utorak svladala Island sa 29-26 (12-12), dok je Island završio s natjecanjem.

Kobna po ambicije Hrvatske u dvoboju protiv Švedske bila vrlo slaba igra u obrani. Šveđani su lakoćom stvarali izglede pozicije za šut, dok hrvatski vratari Stevanović i Pešić, nisu imali svoj dan. Zajedno su sakupili tek šest obrana.

Hrvatska je dobro započela dvoboj te je u sedmoj minuti vodila sa 4-3. No, uslijedio je veliki pad, u napadu su hrvatski igrači olako gubili lopte što je rezultiralo brzim švedskim protunapadima, dok su i na postavljenu obranu naše reprezentacije Šveđani lagano pronalazili rješenja i sa šest pogodaka u razdoblju od samo šest minuta preuzeli kontrolu utakmice povevši sa 9-4. Jedino svijetlo razdoblje u igri Hrvatske uslijedilo je od 16. do 18. minute kada su Musa, Horvat i Karačić s tri gola zaredom smanjili na 10-8. No, nada je kratko trajala, Švedska je vrlo brzo vratila prednost na pet golova razlike s kojom se otišlo i na odmor.

Niti nastavak nije donio ništa dobroga, Švedska se vrlo brzo odvojila na sedam razlike (19-12), a 20 minuta prije kraja bilo je maksimalnih devet golova prednosti (25-16). S dva brza gola Mandalinića i Štrleka Hrvatska je smanjilna na 27-21 i ponovno razbudila publiku u Spaladium Areni, no Jeppson i Gottfridsson su vrlo brzo umirili situaciju kako na terenu tako i na tribinama.

Kopljar je u 56. minuti smanjio na 33-28, u sljedećem švedskom napadu Jeppson je promašio i dao novi tračak nade u preokret, ali Cindrić je izgubio loptu i susret je bio odlučen. Golom Čupića iz sedmerca i Stepančića iz igre Hrvatska je smanjila na 34-31, no tada je do kraja ostalo samo 15-ak sekundi, pa su to bili tek utješni pogoci.

Ivan Čupić sa sedam i Marko Kopljar s pet golova bili su najefikasniji kod Hrvatske, dok je Albin Lagergren zabio šest pogodaka za Švedsku, a po pet su dodali Simon Jeppson i Jesper Nielsen.

Bio je ovo 10. međusobni ogled Hrvatske i Švedske na velikim natjecanjima i sada je omjer pobjeda 5-5.

U prvom dvoboju 3. kola skupine A Srbija je pobijedila Island s 29-26 (12-12). Nakon tog ishoda Srbija je produžila nadu u plasman dalje, a za odlazak u Zagreb trebala im je pobjeda Švedske. Islanđani zadnje četiri minute susreta nisu postigli gol, a Srbi su serijom 3-0 došli sa 26-26 u vodstvo 29-26. U zadnjem islandskom napadu šut Karassona je blokiran, a u pravoj drami udarac Nenadića sa sirenom brani vratar Gustavsson. Kod Srba su Šešum i Radivojević postigli po pet golova, a kod Islanđana je dominirao Sigurdsson sa sedam pogodaka.

U drugom krugu suparnici Hrvatske bit će Francuska, Norveška i Bjelorusija koje su zauzele prva tri mjesta u skupini B. Francuska je prenijela četiri, Norveška dva, a Bjelorusija nula bodova.