Foto: Ivana Vranješ
Hrvatska vojska treba razvijati vlastitu otpornost, prilagodljivost i vojnu vjerodostojnost, a u tom procesu Hrvatsko vojno učilište ima ključnu i nezamjenjivu ulogu i odgovornost.
Hrvatsko vojno učilište „ Dr Franjo Tuđma“ danas je obilježilo 34. obljetnicu djelovanja. Tom prigodom održana je ceremonija promaknuća, te su dodijeljena priznanja i nagrade zaslužnim pripadnicima HVU-a . U sklopu svečanosti prikazan je i film o radu HVU-a
Predsjednik Republike i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga Zoran Milanović u prigodnom je govoru istaknuo kako se politička situacija dramatično promijenila, ali se i situacija u NATO-u promijenila zbog stavova SAD-a.
„Teško mi je povući paralelu, ali - što je NATO bez SAD-a? Postoji i ne postoji. Američka strategija o nacionalnoj sigurnosti je jedno, nastup glavnog tajnika NATO-a nešto treće. Slušamo o izvorima prijetnje, ne samo u riječima glavnog tajnika, nego i nekolicine predsjednika država i vlada najvećih europskih država. Slušamo o tome da je pitanje dana kada će doći do sukoba s Rusijom. Ljudi to slušaju i nije im svejedno. Strahuju, boje se, je li to istina i je li to moguće? Mislim da nije i mislim da je to s one strane pameti“, rekao je predsjednik Milanović.
Pozdravio je odluku o uvođenju temeljne vojne obuke „Mi u Hrvatskoj smo se opredijelili za to, to pozdravljam i mislim da je to dobra odluka, da ponovno uvedemo mogućnost služenja roka koja nije obvezna. To je sustav koji neće dovesti do adekvatne popune, nedostajat će ljudi. Psihoza straha koja se stvara košta nas, to doprinosi tome da su ljudi pomalo rezervirani i ambivalentni. Na nama je da brinemo o svojim brigama i svojim izazovima. Nama nedostaje četiri tisuće vojnika, časnika i dočasnika i to moramo nekako popuniti. Mislim da je put koji je odabran i za koji je glasao Hrvatski sabor dobar put i da ima šanse da u tome polučimo dobre rezultate“, rekao je predsjednik
.Zapovjednik HVU-a general- bojnik Slaven Zdilar je istaknuo kako je domovinski rat iza nas, ali sigurnosni izazovi nisu. Današnje okruženje obilježeno je nestabilnošću , otvorenim ratnim sukobima u našem širem okruženju te očitom neučinkovitošću međunarodnih mehanizama. Svjedočimo tromosti i sve izraženijom erozijom međunarodnog pravnog poretka. U takvim okolnostima iluzija sigurnosti postaje luksuz koji ne možemo priuštiti“ dodao je Zdilar.
Ustvrdio je da hrvatska vojska treba razvijati vlastitu otpornost, prilagodljivost i vojnu vjerodostojnost, a u tom procesu Hrvatsko vojno učilište ima ključnu i nezamjenjivu ulogu i odgovornost. Naglasio je da vojni časnik i dočasnik nisu samo nositelji općih akademskih znanja, nego prije svega nositelji specifičnih vojnih kompetencija koje može razvijati samo vojska.
„ Posljednjih godina smo svjedočili procesu demilitarizacije vojnog obrazovanja koje je izravno ugrožavalo temeljnu svrhu HVU-a. Taj proces je pogrešan i razgrađuje samu bit vojne profesije koja se po svojoj naravi ne može sveti na običan civilan akademski model. Vojska je institucija silne hijrarhije, stege i kolektivne odgovornosti, a obrazovanje njeziniih pripadnika mora to podržavati.Uz potporu načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga RHTihomira Kundida pogrešan proces je zaustavljen. Izradili smo nove nastavne planove i programe, povećali udio praktičnih oblika školovanja, te vratili vojne vježbe“ pojasnio je Zdilar.
Prvi rezultati toga su već vidljivi, a očituju se i u zadovoljstvu polaznika i nastavnika. Zdilar je rekao da je pred HVU-om nužna i promjena sadržaja vojno studijskih programa što je pitanje identiteta vojnog obrazovanja. Pozvao je na snažnije podizanje vojnog obrazovanja i vrednovanje izvrsnosti, pri tome treba ulagati osim u moderno naoružanje, u suvremene nastavne kabinete, smještajne kapacitete te bolje uvjete života i rada.
Načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga Tihomir Kundid istaknuo je da obilježavanje obljetnice nije samo sjećanje na povijest nastanka HVU-a već prigoda da se zahvali svima onima koji su ostavili neizbrisiv trag u procesu otvaranja, razvoja i napretka HVU-a. Dodao je da se treba i zahvaliti djelatnicima HVU-a na svakodnevnom radu i na postignućima„ Hrvatsko vojno učilište je od iznimnog značaja za Oružane snage, jer daje vojnu naobrazbu dočasnicima i časnicima, a to je temelj budućeg razvoja Oružanih snaga. Konstantna prilagodba te snažnija integracija novih znanja, novih tehnologija je jedini način da se osigura kontinuitet u razvoju vojnog obrazovnog sustava“ pojasnio je Kundid. Naglasio je da Hrvatsko vojno učilište mora biti ishodište znanja i inovacija.
„ Vojska koja ima pristup suvremenim vojnim znanjima i vrhunskim tehnologijama danas je u izrazitoj prednosti. Učinkovitost vojno obrazovnog sustava ne mjeri se brojem programa već sposobnošću da se oblikuje dočasnike i časnike koji će biti kompetentni, suvereni u svojim znanjima“ dodao je Kundid. Zahvalio je djelatnicima HVU-a na trudu u obrazovanju dočasnika i časnika.
Državni tajnik u Ministarstvu obrane Branko Hrg istaknuo je da nakon mnogo godina su pojačana ulaganja u hrvatsku vojsku
„ Uvode se nove tehnologije, povećava se proračun za hrvatsku vojsku, podiže se standard. Hrvatska vojska biti će još spremnija, sposobnija obavljati ono što je njezina glavna uloga, čuvati Republiku Hrvatsku i hrvatski narod. Međutim sva tehnologija i oprema ništa ne bi značile bez čovjeka.“, rekao je Hrg. Naglasio je važnost obrazovanja u čemu ulogu ima Hrvatsko vojno učilište.
„Ovdje se uči ono što je temeljno u vojničkom pozdravu Domovini vjerni, ovdje se uči kako čuvati domovinu, kako biti domovini vjeran i kako je braniti“, poručio je Hrg.
Jedna od nagrađenih je brigadirka Suzana Filjak. Njezina nagrada je ručni sat sa posvetom.
Izuzetno sam ponosna na nagradu, ali ona nije samo za mene. Ona je pohvala svim mojim suradnicima, kolegama bez kojih moj trud ne bi bio vidljiv“ rekla je Filjak. Inače psihologinja po struci istaknula je da je imala druge planove koje je Domovinski rat prekinuo.. Međutim ne žali za ničim i kad bi ponovno mogla birati ponovo bi izabrala rad u vojsci.
Novčanom nagradom nagrađen je stožerni narednik Davor Vilušić. Naglasio je da je nagrada za njega iznimna čast, ali to nije osobna nagrada nego za cijeli kolektiv.
„ Nakon 30 godina pred zalaskom moje karijere nagrada mi jako puno znači“, rekao je Vilušić