Foto: Borko Samec/Sesvete danas, arhivska fotografija
Nogometni stadion u Kranjčevićevoj imat će više od 11 tisuća mjesta, bit će potpuno moderan te će zadovoljavati četvrtu kategoriju UEFE što znači da će se na njemu održavati međunarodne utakmice Dinama i drugih klubova hrvatske nogometne reprezentacije.
Gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević danas je na redovnoj konferenciji za novinare izvijestio da je potpisao odluku o javnoj nabavi za izvođenje radova na stadionu u Kranjčevićevoj, a najjeftiniju ponudu je dala tvrtka Strabag. Očekuje se početak radova u travnju.
Gradonačelnik Tomašević je rekao da nogometni stadion u Kranjčevićevoj će imati više od 11 tisuća mjesta, bit će potpuno moderan te će zadovoljavati četvrtu kategoriju UEFE što znači da će se na njemu održavati međunarodne utakmice Dinama i drugih klubova hrvatske nogometne reprezentacije. Spomenuo je da preporuka UEFE je bila da se riješi pristup prema stadionu sa sjeverne strane, iz Adžijine ulice, a ne samo da taj pristup bude iz Kranjčevićeve ulice. Stoga će Grad Zagreb ići u otkup zemljišta i zgrada kako bi se osigurao pristup stadionu sa sjeverne strane što je bitno za sigurnost te brže punjenje i pražnjenje stadiona . To će se na dnevnom redu sjednice Gradske skupštine Grada Zagreba naći 27 ožujka. Gradonačelnik Tomašević je najavio da će se na sjednici zagrebačke Gradske skupštine 10 travnja usvojiti izmjena GUP-a.
„ Demantiram lažne navode da nismo predali izvješće o javnoj raspravi. Dokumentacija je predana uredno i nema povratnih informacija iz Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine da nešto nedostaje“ rekao je gradonačelnik Tomašević. Spomenuo je i liječenje u Zagrebu ozlijeđenih u požaru u noćnom klubu u Sjevernoj Makedoniji .
„ Dvoje je već došlo u Zagreb, a očekuje se i dolazak još dvoje ozlijeđenih. Grad Zagreb je kontaktirao makedonsko veleposlanstvo i ponudili smo obiteljima ozlijeđenih smještaj u Zagrebu. Dobit ćemo odgovor iz veleposlanstva da li će ga obitelji prihvatiti. Htjeli smo dati doprinos i pokazati solidarnost u tragediji koja je zahvatila Sjevernu Makedoniju“, rekao je gradonačelnik Tomašević.
Zamjenik gradonačelnika Grada Zagreba Luka Korlaet osvrnuo se na obnovu zgrada. Naglasio je da od 207 projekata obnove od potresa dovršeno je njih 189. Za projekte je Grad Zagreb preko tri gradska i pet državnih poziva iz Fonda solidarnosti povukao 200 milijuna eura , a iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 40 milijuna eura.
„ Među ove projekte ubrajamo zgrade odgoja i obrazovanja, zgrade u zdravstvu ,kulturne ustanove, zgrade Gradske uprave , infrastrukturu, ceste, mostove , podzemnu infrastrukturu. Ostale su najkompleksnije obnove , cjelovite obnove. To su tri školske zgrade i zgrade u zdravstvu čija se obnova jako intenzivirala te zgrade u kulturi, prvenstveno Muzej za umjetnost i obrt i Umjetnički paviljon“, rekao je Korlaet. Spomenuo je da je povodom pete obljetnice Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine je napravio program obilaska javnih zgrada u obnovi te je objavljen popis lokacija.
„Mi smo u tom popisu sa čak sedam zgrada, sedam cjelovitih obnova , pet je školskih zgrada i dva muzeja . To su Hrvatski prirodoslovni muzej i Muzej Prigorja. Osim tih sedam zgrada u petak i u subotu bit će obilazak još nekih zgrada u režiji Grada Zagreba. Prije svega obići će se Prva ekonomska škola, Dramsko kazalište Gavella, Glazbena škola Silvije Hercigonje i druge“, dodaje Korlaet
Obnova privatnih zgrada također se intenzivno odvija, a radi se o konstrukcijskoj obnovi višestambenih zgrada . Međutim Grad Zagreb je manje zadovoljan izgradnjom zamjenskih obiteljskih kuća, prije svega u Gornjoj Dubravi i Podsljemenu.
„ Tamo je od 103 planirane zamjenske kuće zasada napravljeno samo 33 i tempo se mora ubrzati . Taj proces vodi država, a Grad Zagreb sudjeluje sa sufinanciranjem od 20 posto. To je veliki novac , u gradskom budžetu je to 21 milijun eura . Ako bude potrebno taj će se iznos povećati“, dodaje Korlaet.
Spomenuo je da Grad Zagreb vodi brigu i o urbanoj obnovi, a ne samo o postpotresnoj, te će se donijeti javni poziv za obnovu pročelja zgrada iz sredstava spomeničke rente. Po novoj odluci Grad Zagreb će financirati obnovu uličnih pročelja sa čak 100 posto , dvorišnih sa 60 posto , a pri tom se refundira trošak projektne dokumentacije
„ Počeli smo i s masovnim skidanjem grafita i 309 predstavnika suvlasnika zgrada je zatražilo da Grad Zagreb u 100- postotnom trošku skine grafite“, rekao je Korlaet.