U ritmu mehaničkih satova i obrtničke tradicije: Dan Grada Zagreba obilježen u Muzeju Prigorja

Autor: Borko Samec
Objavljeno: 1.6.2026. 14:25:37
U ritmu mehaničkih satova i obrtničke tradicije: Dan Grada Zagreba obilježen u Muzeju Prigorja

Foto: Muzej Prigorja

Dan grada Zagreba u Muzeju Prigorja proslavljen uz priče o starim urarima, tradicijskim obrtima i kreativne radionice.



Povodom Dana grada Zagreba, Muzej Prigorja u Sesvetama pridružio se zagrebačkim muzejima i otvorio svoja vrata posjetiteljima bogatim kulturnim programom pod nazivom „Kulike kaplic, tulike let!“. Bila je to večer posvećena povijesti, tradiciji i lokalnom obrtništvu prigorskoga kraja, u kojoj je vrijeme na trenutak odlučilo kucati malo sporije.


Čarobni svijet sesvetskih urara

Program je započeo u „frtalj sedam“ (18:15 sati) stručnim vodstvom kroz aktualnu i iznimno zanimljivu izložbu „Kulike je vur?“. Kroz čarobni svijet sesvetskog urara Josipa Rukavine, prepun starih mehaničkih satova, zupčanika i vekerica, publiku je provela kustosica pedagoginja Sanela Đurinec Raič. Posjetitelji su imali priliku doznati kako se nekada mjerilo vrijeme u Sesvetama te kako su ovi dragocjeni predmeti oblikovali svakodnevicu naših starih.


Neraskidiva veza majstora i zajednice

Središnji dio večeri uslijedio je u „tri frtalja sedam“ (18:45 sati) svečanim otvorenjem izložbe pod nazivom „Majstore, trebal bi...“. Ovu vrijednu postavu zajednički su pripremili Udruženje obrtnika Sesvete i Obrtnička komora Zagreb s ciljem očuvanja i promocije lokalne baštine.


Kroz samu izložbu posjetitelje je vodio Darko Židak, koji je publici na topao i pristupačan način približio priče o sesvetskim obrtima, tradiciji i neraskidivoj vezi majstora i lokalne zajednice. Naglasak je stavljen na neprocjenjivo znanje i vještine koje nastaju isključivo dugogodišnjim iskustvom i vrijednim rukama naših obrtnika, a bez kojih je povijest Sesveta nezamisliva.


Vrijeme koje se dijeli s drugima

Za sam kraj ove kulturne večeri ponovno se pobrinula Sanela Đurinec Raič edukativno-kreativnom radionicom „Složi si svoju vuru“. Radionica je prošla u opuštenoj i veseloj atmosferi, a ponosni autori ponijeli su kući uspomenu na večer u kojoj je vrijeme doista imalo najvišu vrijednost – jer se dijelilo s drugima.


Manifestacija „Kulike kaplic, tulike let!“ još je jednom potvrdila kako Muzej Prigorja uspješno čuva identitet Sesveta, povezujući povijesno naslijeđe s modernim druženjem i zajedništvom.


Tekst nastao  suradnji s Tomislav Mrčićem


Podijeli na Facebooku
Vezane vijesti
Ažurirano: 11.6.2026. 9:49:06

Create Account