Foto: Borko Samec, Sesvete danas/ crtež učenika Gimnazije Sesvete
Povodom 14. godišnjice smrti jedne od najvećih hrvatskih pjesnikinja, Vesne Parun, a koja je dijelom života bila i Sesvećanka, 14. studenog u Muzeju Prigorja otvara se izložba Vesna Parun – s onustran Medvednice.
Uz 14. godišnjicu smrti Vesne Parun (25. listopada 2010.), jedne od najvećih hrvatskih pjesnikinja, Muzej Prigorja ima čast predstaviti izložbu Vesna Parun – s onustran Medvednice. Izložba, koje su autorice Žarka Vujić, Vlatka Filipčić Maligec i Morena Želja Želle, posvećena je iznimnoj književnici i umjetnici koja je svoj trag ostavila ne samo u pjesništvu, već i u slikarstvu, a čiji rukopisi, slike i knjige obogaćuju muzejsku zbirku Muzeja Prigorja u Sesvetama u kojima je Vesna Parun živjela četrdesetih godina XX. stoljeća i gdje je nastala njena epohalna pjesnička zbirka "Zore i vihori". Zbirka Vesne Parun Muzeja Prigorja je otkupljena najvećim dijelom od njenog dugogodišnjeg prijatelja i suradnika, Branka Pejnovića, a kratki film (11') Balade Vesne Parun dostupan je na YouTube kanalu Muzeja.
Cjelina “S onustran Medvednice”, koju je razvio Muzej seljačkih buna, poetski prikazuje vezu Vesne Parun sa Zagorjem, kojeg je smatrala svojim trećim zavičajem, ističe značajne trenutke iz njezinog života, poput susreta s pjesnikom Božidarom Brezinščakom Bagolom te s prosjakinjom Magdicom – susreti koji su nadahnuli pjesnikinju na stvaranje grafičke mape “Magdica”, kao i povezivanje s pjesnicima Zagorskog četverolista i stvaranje djela na kajkavskom narječju. Po povratku u Stubičke Toplice 2000. godine, Vesna Parun ondje stvara i objavljuje sve do konca života.
Foto: Muzej Prigorja Sesvete
Izložba Vesna Parun – s onustran Medvednice otvorit će se 14. studenog i pružiti posjetiteljima priliku da dožive bogatu kulturnu baštinu jedne od najvažnijih umjetnica 20. stoljeća i njezin značajan doprinos hrvatskoj književnosti i umjetnosti.
Video: Muzej Prigorja