Foto: Privatne fotografije
Iako nije bila riječ o klasičnoj utrci, sudionici su u manje od 13 i pol sati prošli kroz pet županija, a poseban gost manifestacije bio je legendarni hrvatski Ironman Josip Dikon.
Protekle subote Sesvete su ponovno bile središte biciklističkog rekreativnog sporta. Više od 120 strastvenih biciklista okupilo se na 5. Sesvetskom proljeću, popularnom „Brevetu” dužine 200 kilometara koji je sudionike proveo kroz najljepše krajolike sjeverozapadne Hrvatske.
Start vožnje bio je točno u 8 sati ujutro s prostora Park shopa Sesvete, dok je cilj, nakon cjelodnevnog pedaliranja, bio smješten u pizzeriji Stari Zagreb. Specifičnost ove vožnje jest da pobjednik nije onaj tko prvi prođe ciljnu ravninu – pobjednici su svi koji dionicu završe unutar zadanog vremenskog ograničenja od 13,5 sati.
Kontrolne točke i zajedništvo na putu
Cijela dionica od 200 kilometara bila je pomno isplanirana i podijeljena na više kontrolnih točaka. Na tim su mjestima svi biciklisti obavezno zastajali kako bi ovjerili svoje kartone, ali i iskoristili priliku za prijeko potrebnu okrjepu. Uz zajedničko druženje i razmjenu dojmova, sudionici su obnavljali energiju prije nego što bi nastavili put prema sljedećem cilju, što je dodatno osnažilo duh zajedništva koji krasi ovaj događaj.

Trasa kroz pet županija
Biciklisti, opremljeni vrhunskom opremom i zavidnom kondicijom, prešli su zahtjevnu trasu koja je povezala Grad Zagreb te Krapinsko-zagorsku, Varaždinsku, Zagrebačku i Bjelovarsko-bilogorsku županiju. Put ih je vodio preko Laza do Marije Bistrice, a zatim dalje kroz Konjščinu, Novi Marof, Vrbovec, Čazmu i Ivanić-Grad natrag do Sesveta.
„Ovo nije utrka, već ispit izdržljivosti i uživanja u prirodi”, ističu organizatori. Sudionici su putem snimili tisuće fotografija pitoresknih krajolika, promovirajući tako ljepote ovog dijela Hrvatske na društvenim mrežama.
Gostovanje legende ekstremne izdržljivosti
Ovogodišnje izdanje ostat će zapamćeno i po dolasku posebnog gosta. Manifestaciju je svojim sudjelovanjem uveličao Josip Dikon, prvi Hrvat koji je završio trostruki Ironman. Čovjek koji je u komadu odradio 11,4 km plivanja, 540 km bicikliranja i 126,6 km trčanja izazvao je oduševljenje među ostalim rekreativcima.
Predsjednik kluba i organizator, Nikola Tojčić, nije skrivao zadovoljstvo:
– Na našem brevetu počastio nas je čovjek čije ime u svijetu ekstremne izdržljivosti izaziva iskreno poštovanje. Bilo je prekrasno upoznati takvu legendu i ugostiti ga u Sesvetama – izjavio je Tojčić, čestitajući svim sudionicima na uspješno završenoj vožnji.
Uz odličnu atmosferu i bez znatnijih poteškoća na cesti, 5. Sesvetsko proljeće još je jednom potvrdilo da Sesvete imaju snažnu biciklističku zajednicu i vrhunske organizatorske sposobnosti.