Crni kukci u kućama ovih dana uzbunili dio Sesvećana, stručnjaci tvrde da nisu žohari

Autor: Borko Samec
Objavljeno: 27.7.2024. 13:38:41
Crni kukci u kućama ovih dana uzbunili dio Sesvećana, stručnjaci tvrde da nisu žohari

Foto: NZJZ "Dr Andriaja Štampar": Na slici lijevo trčak, desno žohar

Crni žohar (Blatta orientalis) ima duga ticala, brzo se kreće (uglavnom noću), ali ne leti. Vrste roda Harpalus imaju puno kraća ticala u odnosu na crnog žohara, zadak im je prekriven čvrstim krilima (kao oklopom), brzo se kreću i lete.



Nakon što se se pojavili u pojedinim dijelovima Zagreba, ovih dana su nam se javili i sugrađani koji tvrde da imaju punu kuću žohara pitajući se kome se obratiti za dezinsekciju, međutim, stručnjaci tvrde da se ne radi o žoharima, nego o sličnim kukcima, ali potpuno bezopasnim, čak i korisnim trčcima. 


Upravo o tome su nedavno izvijestili iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" koji su također zamijetili sliče događaje. Prenosimo njihovu objavu:


Posljednja dva do tri tjedna, a posebice posljednjih dana primili smo veliki broj upita građana zbog iznenadne pojave crnih kukaca u stanovima, kućama te zatvorenim prostorima općenito. Građani sumnjaju da se radi o crnim žoharima, no najčešće su u pitanju trčci (Carabidae), kukci iz skupine kornjaša ili tvrdokrilaca (red Coleoptera), a jedna od čestih vrsta koju uočavaju je Harpalus rufipes. 


Trčci su predatorski kukci iz prirode, polja i okućnica, s tvrdim tamnim oklopom, okretni i brzi, s dobro razvijenim nogama za trčanje. Slučajno ulete u naše prostore, ne nastanjuju se i ne zadržavaju u njima i nisu štetni. Imaju dobro razvijene čeljusti, hrane se manjim kukcima, puževima i ličinkama kukaca. S obzirom na to da se zadnjih dana često pojavljuju u našim domovima, zasigurno su im uvjeti ove godine pogodovali u razvoju.


Ako se pojave u nekom prostoru nije potrebno provoditi mjere dezinsekcije. Iz prostorija ih možemo ukloniti mehaničkim metodama (sakupljanjem i puštanjem natrag u prirodu ili jednostavno usisavanjem).


Kako razlikovati trčka i crnog žohara? Crni žohar (Blatta orientalis) ima duga ticala, brzo se kreće (uglavnom noću), ali ne leti. Vrste roda Harpalus imaju puno kraća ticala u odnosu na crnog žohara, zadak im je prekriven čvrstim krilima (kao oklopom), brzo se kreću i lete. Na slici na naslovnici lijevo je prikazana vrsta Harpalus rufipes, trčak, a na desnoj strani slike Blatta orientalis, crni žohar.


Ako imate nedoumica o kojoj se vrsti kukaca radi, pogledajte i usporedite prikazane fotografije.



Vezane vijesti
Ažurirano: 19.1.2024. 13:20:54

Create Account