Šiletići u duhu mira i zajedništva na svečanosti blagdana Duhova

Autor: Borko Samec
Objavljeno: 25.5.2026. 11:58:54
Šiletići u duhu mira i zajedništva na svečanosti blagdana Duhova

Foto: Borko Samec i Jasna Židak

Tradicionalno okupljanje u malom prigorskom naselju ove je godine obilježilo i osnivanje nove udruge za očuvanje baštine.



Malo prigorsko naselje Šiletići, koje administrativno pripada Mjesnom odboru Dobrodol i dio je župe Vugrovec, ponovno je disalo u duhu tradicije, mira i zajedništva. Mještani i njihovi gosti okupili su se kako bi proslavili svoj blagdan, Duhove, što ujedno označava i 31. godinu od postavljanja natkrivenog raspela na ulazu u selo.


Svečano misno slavlje kod  križa, pred okupljenim brojnim vjernicima, predvodio je vugrovečki župnik, vlč. Filip Lucić. Ovo raspelo za malu zajednicu ima iznimno veliko i posebno značenje.

"Dan Svetih Duhova tradicionalno je dan kada nastojimo svi biti prisutni. To je želja naših očeva koju smo naslijedili i s ponosom je nastavljamo", istaknula je Nevenka Macan – Zvonar, koja je uz članove novoosnovane Udruge "Šiletići – za očuvanje kulturne i prirodne baštine Prigorja" bila organizatorica ovogodišnje manifestacije. Svečani program vodila je Sanja Šiletić.


Nova udruga i proglašenje prijatelja sela

Ova je godina bila posebna jer je udruga, osnovana s ciljem njegovanja prigorskih običaja, suživota s prirodom te prenošenja tradicije na mlađe naraštaje, na samoj svečanosti službeno upisivala svoje prve članove.


U kulturnom dijelu programa nastupili su HKUD "Prigorec" iz Markuševca i KUD "Dragutin Domjanić" iz Vugrovca. Tom prigodom oba su društva proglašena službenim prijateljima sela Šiletići, za što su im uručene i prigodne plakete, a Franjo Đuran proglašen je počasnim članom novoosnovane udruge Šiletići.


Proslava 'po domači' i povratak u mladost

Cjelodnevno druženje privuklo je velik broj posjetitelja koji su uživali u autentičnom prigorskom ambijentu. Za razliku od modernih manifestacija, Šiletići su zadržali starinski šarm – bez velikih šatora, ogromnih pozornica i preglasnog razglasa. Nastupi folkloraša izvedeni su na livadi, "onak po domači, na suve i bez elektrike", što je kod mnogih pobudilo nostalgiju. "Vratili smo se u mladost", komentirali su oduševljeni posjetitelji.


Zahvaljujući pomoći brojnih donatora, svi gosti Šiletića bili su počašćeni bogatom okrjepom. Za najmlađe su pripremljene hrenovke, odrasli su uživali u domaćem gulašu, dok je poznati slastičar Darko Židak sve prisutne rashladio besplatnim sladoledom. Manifestacija je još jednom dokazala da se istinske vrijednosti i prigorski običaji u Šiletićima čuvaju svim srcem.


Podijeli na Facebooku
Vezane vijesti
Ažurirano: 5.6.2026. 16:35:28

Create Account